- ERGONOMIC ANTI-FATIGUE MAT: Increase comfort & reduce fatigue w/ this large padded anti-fatigue mat (24" x 36" x 3/4"); Designed w/ thick, flexible cushioning for proper support & alleviate sore feet
- COMFORTABLE & DURABLE: Designed with thick polyurethane foam (typically found in carpet underlay) this anti-fatigue mat for standing desk provides additional thickness to ensure comfort and durability
- THOUGHTFUL DESIGN: Textured rubber anti-slip bottom helps prevent the mat from sliding on vinyl/tile floors; The beveled edges & rounded corners provide a level of safety by reducing tripping hazards
- EASY TO CLEAN: Cushioned stand-up desk pad is easy to clean and maintain by simply wiping it down to keep the mat free of stains, dust, dirt and other debris (cleaning wipes not incl.)
- COMPLETE YOUR WORKSTATION: Standing desk mats are ideal for POS, healthcare, education, home & office; compliments StarTech.com's sit-stand products (ARMSTS/LG, WALLSTS1/2, WALLSTSI1/2, ARMSTSCP1/2)
<
>
StarTech.com Anti-Fatigue Mat for Standing Desks - Large - Stand-up Desk, Table, Counter, Office, Home, Workstation - 36" Length x 24" Width x 0.750" Thickness - Rectangular - Polyurethane - Black - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Material | Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 36" |
| Shape | Rectangular |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Use | Indoor |
| Weight | 1.8kg |
| Width | 609mm |
| Length | 921mm |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Accessories |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO00085Place on Order
-
Product Code: LLR995379 Stock Available
-
Product Code: FEL87071022 Stock Available
-
Product Code: GJO5335135 Stock Available
-
Product Code: GJO5323197 Stock Available
-
Product Code: GJO703737 Stock Available
-
Product Code: GJO7037233 Stock Available
-
Product Code: GJO703718 Stock Available
-
Product Code: GJO7037029 Stock Available
-
Product Code: GJO7036310 Stock Available
-
Product Code: GJO325908 Stock Available
-
Product Code: GJO017105 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
