- Wall mount a VESA (75x75, 100x100) compatible display up to 34" , flat screen, curved or ultrawide, with a max weight of 30.9 lb. (14 kg)
- Swivel arm extends 10.2" (26 cm) and features two swivel points for flexible viewing
- Easy tool-less assembly with quick slide-and-click connections
- Adjust your viewing angle with +180°/-180° pan, +90°/-15°tilt, and rotation
- Robust and stable aluminum design
<
>
StarTech.com ARMWALLDS2 Mounting Bracket for Monitor, Flat Panel Display, Curved Screen Display - Silver - TAA Compliant - 1 Display(s) Supported - 34" Screen Support - 30.86 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - Aluminum - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Maximum Load | 14kg |
| Dimensions | 115x240x395mm |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer | StarTech |
| Adjustable | Yes |
| Form | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size | Up to 30in |
| Weight | 2.46kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
