StarTech.com Cat.5E UTP Patch Network Cable - 6 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Orange - 1 Each
Product Details
General Information
| Product Color | Orange |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable length | 1.83 m |
| Product colour | Orange |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 82 g |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH6OR Cat5e Patch Cable (6 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable orange PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH7GNPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35BKPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT20AQPlace on Order
-
Product Code: CGO00853Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC020BLPlace on Order
-
Product Code: CGO04215Place on Order
-
Product Code: CGO00789Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCC6PATCH6WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6ORPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6BKPlace on Order
-
Product Code: STC45PATCH6GNPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GY06Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GN06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BK06Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006WHPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006BKPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC006WHPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC006GYPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC006GNPlace on Order
-
Product Code: CGO00919Place on Order
-
Product Code: CGO00881Place on Order