StarTech.com Cat.6 Patch Network Cable - 1 ft Category 6 Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - LSZH - 28 AWG - Gray - 1 Each
- 36% slimmer cable for flexible installations in crowded network closets and cable-management panels
- Built with 28 AWG copper wire to ensure a peak performance for your demanding Ethernet applications
- Meets ANSI/TIA-568-C.2 CAT6 requirements for reliable patch cord performance
- RJ45 connector-clip protectors eliminate cable snags and breaks during installation
- Ensure a high-performance connection with 50-micron gold-plated connectors
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Gray |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Width | 12 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 10 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 20 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Slim CAT6 Patch Cable | 28 AWG Copper Wire | LSZH
This slim CAT6 cable meets all Category 6 patch cable specifications to deliver a reliable Gigabit network connection in high-density data center applications.
Easy Cable Runs
The design of this slim CAT6 patch cord is 36% thinner than standard networking cables, which allows better airflow and heat dissipation in tight spaces. The cable is also more flexible than standard Ethernet cables, so cable runs are easier in crowded network racks.
This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break as you pull them through narrow spaces.
Protect Your Equipment
This CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements ensuring a reliable connection to your networking equipment. Certified with Low Smoke Zero Halogen (LSZH) fire rating, this patch cord ensures a safe connection.
The 50-micron gold connectors on the patch cable deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion.
High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and is carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. Plus, each cable is built with 28 AWG copper wire, to ensure peak performance for your demanding Ethernet applications.
N6PAT1GRS is backed by StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- 36% slimmer cable for flexible installations in crowded network closets and cable-management panels
- Built with 28 AWG copper wire to ensure a peak performance for your demanding Ethernet applications
- Meets ANSI/TIA-568-C.2 CAT6 requirements for reliable patch cord performance
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PAT10BKSPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH7WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH7GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH15YLPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK15Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC025RDPlace on Order
-
Product Code: CGO00920Place on Order
-
Product Code: CGO00898Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCRJ45PATCH1Place on Order
-
Product Code: STCN6PATCH1YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH1WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH1ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH1GRPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH1WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH1WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH1BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70SBK01Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN01Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY01Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL01Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC001BLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC001YLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC001RDPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC001ORPlace on Order
-
Product Code: CGO00876Place on Order