- Ensure all your mobile devices are charged while you're commuting
- Deliver the fastest possible power output required for each connected device - up to a total of 24 watts (4.8 amps) shared between both ports
- Charge almost any mobile device that supports USB Battery Charging Specification 1.2
<
>
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger - 24W/4.8A - Black - 24 W - 12 V DC, 24 V DC Input - 5 V DC Output - 4.80 A - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 5 V DC |
| Dimensions | 38x75x25mm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Weight | 26g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | IDEAL INDUSTRIES |
| Type | Power Adapter |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
