- WIDE STANDARD COMPATIBILITY: High speed Industrial Gigabit PoE Injector compatible with IEEE 802.3bt (PoE++) and previous 90W proprietary POE standards including Cisco uPoE, Bosch & AXIS
- 90W POWER BUDGET: Provides up to 90W of auto-negotiated power output for Type 3 and Type 4 PoE/Ultra/UPoE applications like tilt and pan cameras and high power IEEE 802.11ax wireless access points
- TECH SPECS: 1 Gbps; 52V-56VDC Power Input; IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt 90W max, uPoE, 10/100/1000 Mbps Auto Negotiation, DIN/Wall Mountable, Redundant Power Input
- ROBUST DESIGN: Industrial Power over Ethernet Injector w/MTBF of 500,000+hrs @ 50C; Vibration, shock & free fall rated; Rugged IP-30 aluminum housing; Hardened operating temp of -40C to 75C
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this TAA compliant PoE Injector is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
<
>
StarTech.com POEINJ1G90W PoE Injector - 56 V DC Input - 1 x Gigabit Ethernet Input Port(s) - 1 x PoE+ Output Port(s) - Black
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Protection Type | Surge Protection |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 4.1" |
| Form Factor | DIN Rail/Wall Mountable |
| Length | 3.2" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Manufacturer Part Number | POEINJ1G90W |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Product Name | POEINJ1G90W PoE Injector |
| Width | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 6.14 oz |
| Product Model | POEINJ1G90W |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Package Contents |
|
| Output Ports | 1 x PoE+ |
Product Information
| Brand | IDEAL INDUSTRIES |
| Type | PoE Injector |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
