- HIGH POWER GIGABIT PoE SPLITTER: Power non-PoE devices using network infrastructure where power isn't available
- Splits PoE connection (max 90W) into RJ45 data & DC power (terminal block)
- 90W POE IEEE802.3bt: Supports IEEE 802.3af (PoE / Type 1), IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2), IEEE 802.3bt (PoE++ / Type 3); power out configured w/ DIP switch for 12/16/24/48V DC (1.5A) via terminal block
- TECH SPECS: High Speed 1 Gbps
- 1 x RJ45 PoE In
- 1 x RJ45 Data Out
<
>
StarTech.com POESLT1G48V PoE Splitter - 48 V DC Output - 1 x PoE+ Input Port(s) - 1 x Ethernet, 1 x Terminal Block Output Port(s)
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | DIN Rail/Wall Mountable |
| Height | 1.3" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Length | 4.1" |
| Input Ports | 1 x PoE+ |
| Manufacturer Part Number | POESLT1G48V |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Product Name | POESLT1G48V PoE Splitter |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
| Width | 3.2" |
| Product Model | POESLT1G48V |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Package Contents |
|
| Output Ports | 1 x Ethernet ~ 1 x Terminal Block |
Product Information
| Brand | IDEAL INDUSTRIES |
| Type | PoE Splitter |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
