- Corrects under- and overvoltages from 83V to 147V
- 6 NEMA 5-15R outlets
- Monitoring of power conditions via POWERALERT12
- Interactive LCD monitoring screen
- 15.6 min. runtime at half load; 6.4 min. at full load
<
>
Tripp Lite series Line-interactive UPS Power Supply - 2U Rack/Tower - 6.40 Minute Stand-by - 120 V AC Input - 120 V AC Output - Serial Port - USB - 6 x NEMA 5-15R Receptacle(s)
4 Stock Available
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Rack Height | 2U |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Line | SmartPro |
| Product Model | SMC10002URM |
| Product Name | Line-interactive UPS Power Supply |
| Package Contents |
|
| Weight (Approximate) | 35.40 lb |
| Waveform Type | Sine Wave ~ Pure Sine Wave |
| Width | 17.4" |
| Height | 3.5" |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.40 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.60 Minute |
| Depth | 12.5" |
Product Information
| Brand | Tripp Lite |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
