<
>
Acer Vero V7 V227Q H Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Mode | Full HD |
| Speakers | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color | Black |
| Backlight Technology | LED |
| Brightness | 250 Nit |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| Height | 15.6" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Depth | 7.3" |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Width | 19.3" |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| Product Name | V227Q H Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | V7 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Product Line | Vero V7 |
| Product Model | V227Q H |
Product Information
| Brand | Acer |
| Type | LCD Monitor |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Alternative Products
Reviews
No Reviews
