- 20kVA power capacity for high-demand environments
- True double-conversion on-line power protection
- Rackmount design fits 12U space for flexible installation
- LCD display for easy monitoring and management
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Rack Height | 12U |
| Product Series | RT |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Height | 21" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.30 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Depth | 30.4" |
| Product Name | Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Package Contents |
|
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 546.15 lb |
| Width | 17" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | Dual Conversion Online UPS |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
