- 5.4kVA/4.8kW double-conversion on-line pure sine wave 3U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Add up to 10 external battery packs (SRT192RMBPUS) for extended runtime
- Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- SmartSlot for additional communication options
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 5000VA RM 208V
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Rack Height | 3U |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Line | Smart-UPS SRT |
| Product Color | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 5.1" |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Depth | 28.3" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.40 Minute |
| Product Model | SRT5KRMXLTUS |
| Product Name | Smart-UPS SRT 5000VA RM 208V |
| Package Contents |
|
| Weight (Approximate) | 123 lb |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Width | 17" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | Dual Conversion Online UPS |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
