- 8kVA/8kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK2 or SRTRK3 sold separately)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Add up to 10 external battery packs (SRT192BP2) for extended runtime
- Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- SmartSlot for additional communication options
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 8000VA 208V
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 208 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Product Line | Smart-UPS On-Line |
| Product Color | Black |
| Height | 17" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Depth | 28.1" |
| Product Name | Smart-UPS SRT 8000VA 208V |
| Package Contents |
|
| Width | 10.4" |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 245.99 lb |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | Dual Conversion Online UPS |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
