- Best-in-class power density - more real power in watts, 0.9 pf on 2.2 kVA – 5 kVA, Unity on 6 kVA – 10 kVA units
- High-efficiency ''green mode'' achieves 98 percent efficiency, which saves utility and cooling costs without compromising performance or reliability
- Graphical LCD display with multicolor backlight
- Intelligent battery management
- Built-in energy meter for easy energy tracking
- Operate without battery to immediately protect equipment when power returns after a complete discharge of the battery
- Three-year warranty on electronics
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 3000VA RM 230V - 2U Rack-mountable - 3 Hour Recharge - 4 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - 22 x Battery/Surge Outlet
Product Details
General Information
| Output Voltage | 230 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 22 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Product Series | SRT |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.3" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Depth | 25" |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Weight (Approximate) | 69 lb |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Width | 17" |
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA RM 230V |
| Package Contents |
|
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.
Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
