- 3kVA/2.7kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK4 or SRTRK3 sold separately)
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Add up to 10 external battery packs (SRT96RMBP) for extended runtime
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 3000VA 208V - Rack-mountable - 3 Hour Recharge - 4 Minute Stand-by - 208 V AC Input - 208 V AC Output - Single Phase - Sine Wave - 1 x NEMA L6-30R, 2 x NEMA L6-20R Receptacle(s) - 3 x Battery/Surge Outlet
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 208 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 3 |
| Product Line | Smart-UPS On-Line |
| Product Color | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 17" |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Depth | 25" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA 208V |
| Package Contents |
|
| Weight (Approximate) | 69 lb |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Width | 3.3" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | Dual Conversion Online UPS |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
