- Resettable circuit breakers
- Predictive failure notification
- Hot-swappable batteries
- Battery failure notification
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC 450VA Rackmount/Tower - 1U Rack-mountable - 5.90 Minute Stand-by - 220 V AC Input - 230 V AC Output - Stepped Sine Wave - Serial Port - 4 x IEC 60320 C13, 2 Receptacle(s) - 6 x Battery/Surge Outlet
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Series | SC |
| Rack Height | 1U |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Gray |
| Colour | Black |
| Battery Type | Lead Acid |
| Dimensions (WxDxH) | 432x383x44mm |
| Nominal Input Voltage | 195-265V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Manufacturer | American Power Conversion |
| Weight | 10.18kg |
| Warranty | 2 Year Repair or Replace Warranty |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Smart-UPS SC 450VA Rackmount/Tower is the perfect protection for the IT resources of your growing business. Manageable and cost effective, APC Smart-UPS SC is designed for use by small and medium companies looking to protect entry level servers and networking equipment, providing both power and data-line protection.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
