- 750VA/675W line interactive pure sine wave 2U rack/tower UPS (rail kit SU032A sold separately)
- Add up to 5 external battery packs (SMX48RMBP2U)
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- Preinstalled NMC for network-based UPS monitoring & management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Ideal for servers, storage, networking & commercial applications
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Series | X |
| Rack Height | 2U |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Depth | 19.3" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Product Name | Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect |
| Package Contents |
|
| Width | 3.5" |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
