- Auto recognition of external batteries
- Cold-start capable
- Energy meter
- Green mode
- High online efficiency
- Intuitive LCD interface
- Predictive replace battery date
- Rack/Tower convertible
- Multiple switched outlet groups
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I 750 VA Tower/Rack Mountable UPS - 2U Rack-mountable - 12 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - USB - 10 x Battery/Surge Outlet
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Product Series | SMX |
| Rack Height | 2U |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Colour | Black |
| Battery Type | Lead Acid |
| Dimensions (WxDxH) | 432x490x89mm |
| Manufacturer | American Power Conversion |
| RoHS Compliant | Yes |
| Nominal Input Voltage | 151-302V |
| Output Power Capacity | 600W/750VA |
| Warranty | 3 Year Repair or Replace Warranty |
| Weight | 22.05kg |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor.. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
