- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Energy meter - Provides actual kilowatt hours of usage for energy conscious users.
- Green mode - Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
- High online efficiency - Reduces utility costs, generates less heat.
- Intuitive LCD interface - Provides clear and accurate information in multiple languages with the ability to configure the UPS locally with easy to use navigation keys.
- Predictive replace battery date - Dynamically provides the month and year when battery replacement is recommended to aide in long term maintenance planning.
- Pure sine wave output on battery - Simulates utility power to provide the highest degree of compatibility for active PFC (power factor corrected) servers and sensitive electronics.
- Sequenced network shutdown and reboot - Customize network shutdown and reboot sequence of connected servers and UPSs.
- Single switched outlet group - Single outlet group that may be controlled separately from the UPS for discrete reboot of hung devices, sequenced on/off and non-critical load shedding.
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000I 3000 VA Tower UPS - Tower - 6 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - USB - 11 x Battery/Surge Outlet
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Product Series | SMT |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 11 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Tower |
| Height | 17.1" |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Depth | 21.4" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Product Model | SMT3000I |
| Product Name | Smart-UPS SMT3000I 3000 VA Tower UPS |
| Package Contents |
|
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 123.28 lb |
| Width | 7.8" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
