- 1500VA / 1.5kVA tower 120V line interactive UPS with LCD display
- Maintains battery derived AC output during power failures
- Corrects brownouts and overvoltages from 92-150V
- LCD interface offers detailed UPS status and site power information
- USB interface, TEL/DSL/ethernet and coax line surge suppression
- NEMA 5-15P input plug and 10 NEMA 5-15R outlets
- ENERGY STAR Version 2.0 qualified
- 3-year limited warranty
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance
<
>
Tripp Lite series OmniSmart OMNI1500LCDT 1500VA Tower UPS - Tower - 8 Hour Recharge - 110 V AC Input - 120 V AC Output - USB - 10 x NEMA 5-15R Receptacle(s)
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Line | OmniSmart |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |
| Width | 5.8" |
| Product Model | OMNI1500LCDT |
| Product Name | OmniSmart OMNI1500LCDT 1500VA Tower UPS |
| Package Contents |
|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 8" |
| Form Factor | Tower |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7.50 Minute |
| Depth | 15.4" |
Product Information
| Brand | Tripp Lite |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
