- Auto recognition of external batteries
- Cold-start capable
- Energy meter
- Green mode
- High online efficiency
- Intuitive LCD interface
- Predictive replace battery date
- Rack/Tower convertible
- Single switched outlet group
<
>
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS - 2U Rack-mountable - 5 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - USB - 10 x Battery/Surge Outlet
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Rack Height | 2U |
| Product Series | SMX |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Color | Black |
| Colour | Black |
| Battery Type | Lead Acid |
| Dimensions (WxDxH) | 432x490x89mm |
| Manufacturer | American Power Conversion |
| RoHS Compliant | Yes |
| Nominal Input Voltage | 151-302V |
| Output Power Capacity | 1.2kW/1.5kVA |
| Warranty | 3 Year Repair or Replace Warranty |
| Weight | 24.82kg |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor.. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
