Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair - Chive Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Forte Chive - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable ~ Tension Control ~ Ratchet Back ~ Breathable |
| Height | 46" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9485Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9484Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9467Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9466Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9463Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9462Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9451Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9450Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9449Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9447Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9445Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9444Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9443Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9441Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9429Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9404Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9403Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9402Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9401Place on Order
-
Product Code: BOPB8991MPlace on Order
