- CROSS CUT: Cross cut shredding provides superior security by cutting documents into smaller pieces, making it virtually impossible to reconstruct or read sensitive information.
- HEAVY DUTY SHREDDER : Continuous run-time shredding machine that works great as a paper shredder, cardboard shredder for compost, cd shredder, or credit card shredder. Automatic oiler regularly oils your centralized office shredder to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION P-4 : Cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft. Our industrial shredder can handle jobs big or small with ease.
- HIGH CAPACITY : Tears through 23 - 25 sheets of paper at a time, with a throughput of 491 sheets per minute, 26 gallon shred bin. Ideal. creates the best dual use heavy duty paper shredder and crosscut paper shredder around.
- QUALITY: Made in Germany with precision German engineering and manufacturing; sustainably-sourced wooden cabinet is durable to survive real office life, and casters provide easy mobility. If you are looking for cross cut shredders for home office or a heavy duty shredder for business look no further!
- SAFETY Safety Protection System includes electronically-controlled patented safety shield protects fingers and hands, automatic stop when the cabinet is open, and integrated photo cell that automatically starts and stops shredding
- JAM PREVENTION ; Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams, Manual reverse, automatic reverse and stop when overfed, and automatic stop when bin is full
- COMMERCIAL office shredder designed for 8-10 users in a department, floor or office; TAA complian
- LONG-LASTING Hardened, solid-steel cutting shafts are covered by a limited lifetime warranty on cutting shafts
<
>
ideal. IDEDSH0362OH Cross-cut Paper Shredder
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 25 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 26 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Staples |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 2604 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 2604 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Auto Start/Stop ~ Electronic Capacity Control ~ Safety Protection System ~ Overload Protection ~ Impact Resistant ~ Automatic Reverse & Stop ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Auto-Oil ~ Finger Safe |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM2310113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1782113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2320113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2102113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2082113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1833123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1831123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1783113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1046113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2343113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2341113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1911123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1562173OAvailable to Place on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HPlace on Order
-
Product Code: HSM1057123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1051123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1044123Available to Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
