<
>
Jonti-Craft Rainbow Accents Classroom Closet Deluxe - 36" Width x 24" Depth x 72" Height - 3 x Shelf(ves) - Hinged Door(s) - Locking Door, Key Lock, Adjustable Shelf, Hinged Door, Kick Plate, Chip Resistant, Rounded Edge - Navy - Gray Laminate
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Finishing | Gray Laminate |
| Assembly Required | No |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Product Color | Navy |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Rainbow Accents Classroom Closet Deluxe |
| Width | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Classroom ~ Stationery |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Height | 72" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Locking Door ~ Key Lock ~ Adjustable Shelf ~ Hinged Door ~ Kick Plate ~ Chip Resistant ~ Rounded Edge |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
Product Information
| Brand | Jonti-Craft |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Classroom closet for teachers features two adjustable shelves that can be adjusted in 1-1/4" increments for customizable storage options. Doors can be locked and unlocked with keys for enhanced security. Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched when the door is opened or closed. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Kickplate prevents children from losing their favorite toys underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews
