Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Charcoal |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Width | 36" |
| Media Size Supported | A4 ~ Legal ~ Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 18.8" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 40.1" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Security Lock ~ Ball Bearing Slide ~ Reinforced Base ~ Leveling Glide ~ Interlocking ~ Hanging Rail ~ Magnetic Label Holder ~ Anti-tip |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
