StarTech.com 3ft Cat5e Snagless UTP Patch Cable - 3 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Gray - 1 Each
- Prevent cable damage with moulded RJ45 connectors that also offer strain relief
- Create secured connections with snagless clips that protect the connectors during installation
- Guaranteed reliability with a lifetime warranty
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Product Color | Gray |
| Cable length | 0.91 m |
| Product colour | Grey |
| Package width | 5 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 212 mm |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH3GR Cat5e Patch Cable (3 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH3RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH3WHPlace on Order
-
Product Code: BBNC6APC80SBL03Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY03Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL03Place on Order
-
Product Code: BLKA3L79103REDSPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC003YLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC003RDPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC003GYPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC003GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC003BLPlace on Order
-
Product Code: CGO00878Place on Order