StarTech.com 6 ft Blue Snagless Shielded Cat5e Patch Cable
- StarTech.com Category 5e shielded cables are manufactured to meet or exceed CAT5e specifications
- Molded strain relief and stranded wires for added flexibility and durability
- Colored Hoods for departmental color coding and easy identification
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 1.83 m |
| Product colour | Blue |
| Weight | 90 g |
| Package width | 17 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 211 mm |
| Connector(s) | Shielded RJ-45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
StarTech.com's Cat5e Shielded F/UTP Snagless Patch Cables offer reliable Ethernet connections. This 6ft cable meets or exceeds all Category 5e specifications and features a durable blue jacket that simplifies departmental color coding while providing rugged flexibility for network connections.
To reduce susceptibility to EMI/RFI and near end cross-talk, the patch cable is shielded throughout the length of the cable, as well as around the RJ45 connectors. Our Cat5e Shielded F/UTP Snagless Patch Cables also feature a snagless design that protects the RJ45 clip from snagging during installation, as well as PVC molded strain relief that prevents the RJ45 connector termination point from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage.
StarTech.com's Cat5e Shielded F/UTP Snagless Patch Cable is constructed of top quality materials (100' copper conductors, 24 Gauge Wire, 50 micron Gold Connectors) to ensure optimum durability and performance, and backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- StarTech.com’s Cat 5e high-speed cable offers the stability and reliability required by Fast Ethernet and Gigabit Computer Networks
- Cable designed to meet or exceed Cat 5e industry standards
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
- Shielded cable protects your high speed network from noise and EMI (electromagnetic interference)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH7WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH25ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH1YLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH4WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT10AQPlace on Order
-
Product Code: STC45PATCH3GRPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70RD25Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BL10Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCC6PATCH6ORPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6BLPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR06Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SWH06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70RD06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY06Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL06Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006WHPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006RDPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC006BLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC006YLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC006RDPlace on Order
-
Product Code: CGO00881Place on Order