StarTech.com 50 ft Green Snagless Cat6 UTP Patch Cable
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 50 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 50ft (15.2m) / Color: Green / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Green |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 15.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Green |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 616 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 633 g |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
The N6PATCH50GN Cat 6 Patch Cable (50 ft) meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable green PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat 6 Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat6 cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This Cat 6 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH125BKPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT12BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR100Place on Order
-
Product Code: BLKA3L79103GRNSPlace on Order
-
Product Code: CGO15302Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH50YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50PLPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GN50Place on Order
-
Product Code: CGO15287Place on Order
-
Product Code: CGO15274Place on Order