StarTech.com 100 ft Purple Snagless Cat6 UTP Patch Cable
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 100 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 100ft (30.5m) / Color: Purple / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
Product Details
General Information
| Product Color | Purple |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Purple |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 1.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 256 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
This 100-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections. Plus, the cable features a durable purple PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable’s RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.
The cable features molded boots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.
100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with our Cat 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The N6PATCH100PL is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50GNPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50ORPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH4BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH2GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT20BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14GRPlace on Order
-
Product Code: CGO15301Place on Order
-
Product Code: CGO15275Place on Order
-
Product Code: CGO15271Place on Order
-
Product Code: CGO04140Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCRJ45PATCH100Place on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100WHPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70VT100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70OR100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BK100Place on Order
-
Product Code: CGO15290Place on Order
-
Product Code: CGO15276Place on Order
-
Product Code: CGO15237Place on Order