StarTech.com Molded Cat5e UTP Patch Cable - 100 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable length | 30.48 m |
| Product colour | Grey |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 321 mm |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The M45PAT100G Cat5e Patch Cable (100 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125BKPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH10BLPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH3WHPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT6GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT5AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT4BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT3AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT2AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT10BKPlace on Order
-
Product Code: CGO00872Place on Order
-
Product Code: CGO00859Place on Order
-
Product Code: CGO00823Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCS45PATCH100BPlace on Order
-
Product Code: STCRJ45PATCH100Place on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR100Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GY100Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70OR100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL100Place on Order
-
Product Code: CGO15303Place on Order
-
Product Code: CGO15290Place on Order
-
Product Code: CGO15276Place on Order