StarTech.com 100 ft Gray Snagless Cat6 UTP Patch Cable - 100 ft Category 6 Network Cable for Network Device, Workstation - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - 10 Gbit/s - Patch Cable - 24 AWG - Gray - 1 Each
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 100 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 100ft (30.5m) / Color: Gray / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 1.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
This 100-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections. Plus, the cable features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable’s RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.
The cable features molded boots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.
100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with our Cat 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The N6PATCH100GR is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH25WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT20GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT20AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BLPlace on Order
-
Product Code: STC45PATCH50GRPlace on Order
-
Product Code: BLKA3L98020Place on Order
-
Product Code: CGO15288Place on Order
-
Product Code: CGO15286Place on Order
-
Product Code: CGO04118Place on Order
-
Product Code: CGO00919Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: TRPN201100BKPlace on Order
-
Product Code: STCRJ45PATCH100Place on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STC45PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70RD100Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GN100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70VT100Place on Order
-
Product Code: CGO15290Place on Order
-
Product Code: CGO15276Place on Order
-
Product Code: CGO15237Place on Order