StarTech.com 50ft Gray Cat5e UTP Patch Cable - 50 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Gray - 1 Each
- RJ45 connector clip protectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Product Color | Gray |
| Cable length | 15.24 m |
| Product colour | Grey |
| Package width | 24.3 mm |
| Package depth | 243 mm |
| Package height | 318 mm |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH50GR Cat5e Patch Cable (50 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH35GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PAT10BKSPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT9AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT6AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT4GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT3BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT35GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15GRPlace on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY100Place on Order
-
Product Code: CGO15267Place on Order
-
Product Code: CGO00879Place on Order
-
Product Code: CGO00872Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH50WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH50BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50ORPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK50Place on Order
-
Product Code: CGO15301Place on Order
-
Product Code: CGO15287Place on Order