‹ Prev
Next ›
StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable - 100 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Black - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Place on Order
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Product Color | Black |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Bridge the gap in your workspace with StarTech.com’s new snagless patch cables. Constructed with only top quality components, the colored hoods help keep things in your department organized. Strain relief minimizes the damage to the ends of the plugs by preventing the cable from being bent at sharp angles.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT8GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT6INBKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT4BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT2BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT1GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14GRPlace on Order
-
Product Code: CGO15302Place on Order
-
Product Code: CGO15288Place on Order
-
Product Code: CGO00913Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: TRPN201100BKPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100GNPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BL100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70WH100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70VT100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GN100Place on Order
-
Product Code: CGO15303Place on Order
-
Product Code: CGO15290Place on Order
-
Product Code: CGO15276Place on Order
-
Product Code: CGO15237Place on Order
Additional Documentation
Reviews
No Reviews