- 4K 60Hz UHD: 4 Port HDMIKVM switch supports up to 4K at 60Hz on one monitor for applications like CAD/CAM, video editing and content creation
- FAST SWITCHING: Includes EDID and HDCP signal emulation so monitors stay synced for faster switching times, and desktop settings are maintained to avoid disrupting your workflowwhile switching between up to 4 computers
- TECH SPECS: 4-Port HDMI 2.0 3840 x 2160 HDCP 2.2 HDR10 Support 2 Port USB 3.0 Hub (5Gbps) 4x USB HID Hotkey, Push Buttons Stereo Analog + 7.1 Digital Audio EDID & HDCP Emulation OS Independent
- USER-FRIENDLY: KVM switch with compact & durable steel housing featuring easily accessible buttons & front-mounted integrated USB switch (USB 3.1/3.2 Gen 1) for sharing USB devices between connected computers
<
>
StarTech.com KVM Switch - 4 Computer(s) - 1 Local User(s) - 3840 x 2160 - 10 x USB - 5 x HDMI - Desktop - TAA Compliant
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of USB Ports | 10 |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Height | 1.7" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Depth | 8.7" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Package Contents |
|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Width | 5.1" |
| Product Name | KVM Switch |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | KVM Console |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
