- 8-IN-1 MULTI PURPOSE DOCK
- USB-C multiport adapter eliminates the need for multiple adapters
- Use your laptop’s USB-C power adapter to power the dock
- 1ft (30cm) Attached cable
- Compatible with USB-C & Thunderbolt 3 laptops, tablets, or smartphones
- Supports all major operating systems, including Windows, macOS, ChromeOS, iPadOS and Android
<
>
StarTech.com USB-C Multiport Adapter with HDMI or VGA and Longer Attached Cable - Black - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Dimensions | 61x460x15mm |
| Cable Length | 300mm |
| Connections | USB Type C to HDMI / VGA / USB 3.1 / USB Type C / SD Slot / 3.5mm Audio |
| Colour | Black/Grey |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Ports | 7 Ports |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| USB Speed | USB 3.0 |
| Weight | 125g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Docking Station |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: STCMDP2VGDVHDWPlace on Order
-
Product Code: STCMDP2VGAAPlace on Order
-
Product Code: STCMDP2DPDVHDPlace on Order
-
Product Code: STCMCHD2VGAE2Place on Order
-
Product Code: STCICUSB232PROCPlace on Order
-
Product Code: STCICUSB232CPlace on Order
-
Product Code: STCDPMDPHD2HDPlace on Order
-
Product Code: STCDP2VGAAPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCUSBPLATEPlace on Order
-
Product Code: STCUSBMBADAPTPlace on Order
-
Product Code: STCUSB3SPLATEPlace on Order
-
Product Code: STCUSB3S2SAT3CBPlace on Order
-
Product Code: STCUSB3S2ESATA3Place on Order
-
Product Code: STCUSB3C2ESAT3Place on Order
-
Product Code: STCUSB32VGAPROPlace on Order
-
Product Code: STCUSB32HDPROPlace on Order
-
Product Code: STCUSB31CSAT3CBPlace on Order
-
Product Code: STCUSB31C2SAT3Place on Order
-
Product Code: STCUSB312SAT3CBPlace on Order
-
Product Code: STCUSB2VGAE2Place on Order
-
Product Code: STCUSBINT5PINPlace on Order
-
Product Code: STCMDP2VGDVHDPlace on Order
-
Product Code: STCMDP2HDVGAWPlace on Order
-
Product Code: STCICUSBCPLLD25Place on Order
-
Product Code: STCICUSB232V2Place on Order
-
Product Code: STCICUSB232SM3Place on Order
-
Product Code: STCICUSB232PROPlace on Order
-
Product Code: STCICUSB232INT2Place on Order
-
Product Code: STCICUSB232DB25Place on Order
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
