Eurotech 4x4 XL FM4080 High Back - Chesapeake Seat Color - Fabric Seat Material - Chesapeake Back Color - Fabric Back Material - 5-star Base - Shire Chesapeake - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Upholstered ~ Angle Adjustment ~ Height Adjustment |
| Product Name | 4x4 XL FM4080 High Back |
| Width | 29" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 47" |
| Features | Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Tilt Lock ~ Back Angle Adjustment ~ Back Height Adjustment ~ Forward Tilt |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
4x4xl High Back Task Chair is an economical chair that provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a computer keyboard. Arm-height adjustment lets you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Fabric-upholstered chair adds soft comfort to any space.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9487Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9486Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9464Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9448Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9435Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9434Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9433Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9432Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9431Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9430Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9428Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB9426Place on Order
-
Product Code: EUTMM950088Place on Order
-
Product Code: EUTMM950087Place on Order
-
Product Code: EUTMM950086Place on Order
-
Product Code: EUTMM950085Place on Order
-
Product Code: EUTMM950084Place on Order
-
Product Code: EUTMM950066Place on Order
-
Product Code: EUTMM950064Place on Order
-
Product Code: EUTMM950051Place on Order
-
Product Code: EUTMM950050Place on Order
-
Product Code: EUTMM950049Place on Order
-
Product Code: EUTMM950048Place on Order
-
Product Code: EUTMM950047Place on Order
-
Product Code: EUTMM950045Place on Order
-
Product Code: EUTMM950044Place on Order
-
Product Code: EUTMM950043Place on Order
-
Product Code: EUTMM950041Place on Order
-
Product Code: EUTMM950004Place on Order
-
Product Code: EUTMM950003Place on Order
-
Product Code: EUTMM950002Place on Order
-
Product Code: EUTMM950001Place on Order
-
Product Code: EUTFM408032Place on Order
-
Product Code: LLR632108 Stock Available
