Eurotech Apollo MTHB94 Executive Chair - Latte Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Expo Latte - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo MTHB94 Executive Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Back Height Adjustment |
| Height | 46" |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950088Place on Order
-
Product Code: EUTMM950087Place on Order
-
Product Code: EUTMM950086Place on Order
-
Product Code: EUTMM950085Place on Order
-
Product Code: EUTMM950084Place on Order
-
Product Code: EUTMM950066Place on Order
-
Product Code: EUTMM950064Place on Order
-
Product Code: EUTMM950051Place on Order
-
Product Code: EUTMM950050Place on Order
-
Product Code: EUTMM950049Place on Order
-
Product Code: EUTMM950048Place on Order
-
Product Code: EUTMM950047Place on Order
-
Product Code: EUTMM950045Place on Order
-
Product Code: EUTMM950044Place on Order
-
Product Code: EUTMM950043Place on Order
-
Product Code: EUTMM950041Place on Order
-
Product Code: EUTMM950004Place on Order
-
Product Code: EUTMM950003Place on Order
-
Product Code: EUTMM950002Place on Order
-
Product Code: EUTMM950001Place on Order
-
Product Code: EUTFM408032Place on Order
-
Product Code: LLR632108 Stock Available
