- COMMERCIAL office shredder designed for 4-5 users in a department, floor or office; TAA compliant
- PROTECT YOUR INFORMATION P-7 Super Micro-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft
- SUPER MICRO-CUT finely shreds through 6 - 8 sheets of paper at a time, with a throughput of 244 sheets per minute, 26 gallon shred bin
- QUALITY Made in Germany with precision German engineering and manufacturing; sustainably-sourced wooden cabinet is durable to survive real office life, and casters provide easy mobility
- SAFETY Safety Protection System includes electronically-controlled patented safety shield protects fingers and hands, automatic stop when the cabinet is open, and integrated photo cell that automatically starts and stops shredding
<
>
ideal. IDEDSH0364H Super Micro-cut Paper Shredder - Continuous Shredder - Super Micro Cut - 8 Per Pass - for shredding Paper, Staples - 0.031" x 0.187" Shred Size - P-7 - 28 ft/min - 26 gal Wastebin Capacity - 745.70 W - Light Gray - TAA Compliant
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Security Level | P-7 |
| Wastebin Capacity | 26 gal |
| Shred Type | Super Micro Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding Item | Paper |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 2604 Super Micro-cut Paper Shredder |
| Product Model | 2604 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 36.5" |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Caster ~ Auto-Oil ~ Overload Protection ~ Impact Resistant ~ Manual Reverse ~ Automatic Reverse & Stop ~ Full Bag Stop ~ Finger Safe ~ Zero Energy Standby ~ Steel Cutting Head ~ Safety Protection System |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Manufacturer | ideal. |
| Application/Usage | Office |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
