<
>
NuSparc Padded Seat Poly Task Chair - Poly Seat Material - High Back - 5-star Base - Black - Polyvinyl Chloride (PVC), Plastic, Polyurethane - 1 Each
Place on Order
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) ~ Plastic ~ Polyurethane |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ Padded ~ 360° Swivel |
| Product Name | Padded Seat Poly Task Chair |
| Width | 23.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | https:// |
| Manufacturer | NuSparc |
| Height | 38" |
| Features | Dual Wheel Caster |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Task chair offers a streamlined design with essential functions you need. Black plastic shell and matching polyurethane-upholstered pad on the adjustable-height seat allow easy cleaning and disinfecting. Chrome cylinder on the Padded Seat Poly Task Chair features a 360-degree swivel mechanism so you can easily turn to the next task. Easily move around your office or cube on the dual-wheel casters attached to the five-star chrome base. Seat adjusts in height from 18-1/2" x 23-1/4" and measures 18-7/8" wide x 16-1/2" deep. The 14-3/8" high back ranges in width from 32" at the top and 48" where it meets the seat. Weight capacity is 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: BOP6566AMBKPlace on Order
-
Product Code: OSP5500DR1079 Stock Available
-
Product Code: HONNR11SAMU10BT2 Stock Available
-
Product Code: LLR84875Place on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AU10TKPlace on Order
-
Product Code: HONSVR1AOUR10TKPlace on Order
-
Product Code: HONSVR1AIUR10TKPlace on Order
-
Product Code: HONSVM1ALUR10TKPlace on Order
-
Product Code: HONIT105UR10Place on Order
-
Product Code: HONI2M2AFU10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACU10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AMLU10TKPlace on Order
-
Product Code: SAF3391BV7 Stock Available
-
Product Code: LLR8001423 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
