- Breathable mesh back.
- Upholstered seat cushion.
- Flip arms.
- Spring tilt mechanism.
- Upright locking position.
- Pneumatic gas lift seat height adjustment.
- 25" black nylon base.
- Hooded double wheel casters.
<
>
Boss Mesh Flip Arm Task Chair - Black Seat Color - Black Back Color - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 24" |
| Product Name | Mesh Flip Arm Task Chair |
| Depth | 26.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 39.5" |
| Features | Breathable ~ Spring Tilt Mechanism ~ Upright Locking ~ Gas Lift ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Comfortable ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Drafting stool features a luxurious seat and breathable mesh back to help distribute weight evenly and provide back support by conforming to your unique back shape. Pneumatic gas-lift mechanism allows you to quickly adjust your height to accommodate any work area. Adjustable, flip arms provide maximum comfort and flip up when they're not needed. Dual-wheel casters roll smoothly for effortless movements. Spring tilt mechanism, tilt tension, and upright lock offer more ways to adjust the chair to meet your personalized standards of comfort. Drafting stool is designed to support up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH201MAGY44 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK53 Stock Available
-
Product Code: LLR6201418 Stock Available
-
Product Code: BOPB6044Place on Order
-
Product Code: HONI2Y1AHFC10DWPlace on Order
-
Product Code: HONI2Y2AHFC10DW8 Stock Available
-
Product Code: LLR68549Place on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1ONPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LAPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1DOPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BUPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01Place on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1ONPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LAPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1DOPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1BUPlace on Order
-
Product Code: EUTFM408063Place on Order
-
Product Code: EUT498SLAT33Place on Order
-
Product Code: EUT498SLAT31Place on Order
-
Product Code: EUT498SL45Place on Order
-
Product Code: EUT4980262Place on Order
-
Product Code: EUTEHS5499Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M501Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M101Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M501Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M101Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M501Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M101Place on Order
-
Product Code: BOPB6566GYBKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC47TKPlace on Order
-
Product Code: HONIE102CU19Place on Order
-
Product Code: BOPB6566BKPlace on Order
-
Product Code: BOP6116CCSPlace on Order
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
