<
>
NuSparc Resimercial Lounge/Task Chair - Neutral Gray Seat Color - Fabric Seat Material - Low Back - 5-star Base - Gray - 1 Each
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Color Family | Gray |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Gray |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Resimercial Lounge/Task Chair |
| Width | 25.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.7" |
| Features | Comfortable ~ Upholstered Back ~ Sturdy ~ Dual Wheel Caster |
| Height | 37.2" |
| Manufacturer | NuSparc |
| Manufacturer Website Address | https:// |
Product Information
| Brand | Nusparc |
| Type | Chair |
Description
With the comfort of resimercial styling, this Lounge Chair doubles as a task chair when needed. It offers the functions you need at work with a thickly cushioned seat and low back you enjoy at play. Both seat and back are upholstered in neutral gray fabric. Adjust the seat height from 19-7/8" to 23-2/9". The 360-degree swivel cylinder lets you move from desk to meeting mode. Sturdy, chrome metal base is equipped with five dual-wheeled casters for easy moving. Seat measures 18-1/2" wide x 19-3/4" deep. Weight capacity is 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH302MNBKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU104 Stock Available
-
Product Code: HONIWMMKD2FC10DPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC84BPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC67BPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC49BPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC47BPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC22BPlace on Order
-
Product Code: HONITLMKD1MC19BPlace on Order
-
Product Code: HONNR12SAFC19DWPlace on Order
-
Product Code: HONCLQIMUR10TPlace on Order
-
Product Code: HONCLQIFUR10DWPlace on Order
-
Product Code: HONCLQIFCU10DWPlace on Order
-
Product Code: LLR848762 Stock Available
-
Product Code: HONSVTM2FCP82DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP46DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP22DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP19DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP10DW2 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU191 Stock Available
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK3 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC49TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONCMY1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKPlace on Order
-
Product Code: LLR8180440 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: LLR83306Place on Order
-
Product Code: LLR8209543 Stock Available
-
Product Code: LLR86801213 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: NPRCH301MABK475 Stock Available
-
Product Code: NTF3160Y3A23WONPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23WLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23WDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23WCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23WBUPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23GONPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23GLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23GDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23GCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3160Y3A23GBUPlace on Order
Reviews
No Reviews
