- 2019 ADEX Platinum Award Winner in Contract Furniture - Task Seating
- Task, stool, conference, executive, side and guest seating
- Award-winning task chair features polished aluminum accents, standard seat slider, and optional lumbar
- Side chair features wall-saver frame and integrated pull handle
- Choice of two plastic colors - Dove Gray and Black
- 18 breathable mesh colors
- Warranted up to 300 lbs
9 to 5 Seating Luna Guest Chair - Dove Seat Color - Fabric Seat Material - Dove Gray Back Color - Black Frame Color - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Luna Guest Chair |
| Width | 22.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.5" |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Features | Wall Saver ~ Handle ~ Stackable ~ Breathable |
| Height | 34" |
Product Information
| Brand | 9 to 5 Seating |
| Type | Chair |
Description
This guest chair with arms is part of 9 to 5 Seating's Luna Collection that delivers smart space-conscious and style-forward design. Ergonomic design merges comfort and refinement with wall-saver black frame; cushioned seat upholstered in Dove fabric; breathable, Dove Gray mesh back for support and matching Dove Gray arms. Built for easy coordination, the Luna Side Chair is the perfect companion for an office, cafe or anywhere else you team up. It easily goes where you need it to, using the integrated pull handle at the top edge. Chair stacks up to five high on the optional dolly (not included) or on the floor. Seat measures 18-1/2" wide x 17" deep x 18-1/2" high. Back size is 19-1/2" wide x 16" high. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: NTF3461GTA49GONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GBUPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BBUPlace on Order
