- Greenguard Certified
<
>
Eurotech dakota with Arms - Breezy Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - Breezy Back Color - Vinyl, Fabric Back Material - Four-legged Base - Castillo Breezy - 1 Carton
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | dakota with Arms |
| Width | 26.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 25" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 32" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Dakota Guest Chair is perfect for waiting areas, offices, exam rooms and more. Thick, padded seat and back provide enhanced support. Vinyl seat and back create optimal comfort. Sturdy, steel frame construction provides durable, stable seating. Armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality.
People who bought this also bought
-
Product Code: HONNR6GMU10P71Place on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GBUPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BBUPlace on Order
-
Product Code: BOPB639Place on Order
-
Product Code: LLR42956Place on Order
-
Product Code: LLR3095384 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
