<
>
Boss Box Arm Guest Chair - Vinyl Seat Material - Four-legged Base - Black - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Box Arm Guest Chair |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 35.5" |
| Features | Contemporary Style ~ Sturdy |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive box arm chair is upholstered in Caressoft vinyl to give you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. The softness of the seat is bolstered by the ergonomic, built-in lumbar support that it provides. It also offers spacious box arm styling and sits on wooden legs that are both sturdy and stylish. Its elegant, contemporary design gives your office or reception area an upscale look. This chair is perfect for outfitting your office desk or a waiting room with comfort and class. Box arm chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB619Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
