- Beautifully upholstered with soft, durable and breathable CaressoftPlus™ upholstery
- Executive mid back styling
- Dacron filled top cushions with perforated centers
- Mahogany finished wood arms and base
<
>
Boss B8999-M Guest Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Mahogany Frame Color - Mid Back - Four-legged Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | B8999-M Guest Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23" |
| Height | 39" |
| Features | Durable ~ Upholstered ~ Breathable ~ Easy Clean |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Mid Back Wood Finished Guest Chair features plush, Dacron-filled top cushions that provide a high level of comfort to give your guests an enhanced seating experience. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Fixed loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Wooden leg base is sturdy and strong while remaining regal in appearance. Guest chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB639Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB619Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
