- Available with or without casters
- Greenguard Certified
- Stacks 5 high
<
>
Eurotech Breeze Chair with Casters - Red Rock Seat Color - Canyon Vinyl Seat Material - Plastic Back Material - Gray Frame Color - Four-legged Base - Canyon Red Rock - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Breeze Chair with Casters |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Stackable |
| Height | 33.8" |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Breeze Side Chair features a contemporary design, adding a modern touch to training rooms, boardrooms and more. Contoured back supports better posture for comfortable sitting during long periods. Canyon vinyl-upholstered, cushioned seat covers are made with soft-to-the-touch fabric, providing enhanced comfort. Armrests allow you to sit in a relaxed position. Powder-coated, steel tubing creates sturdy support and protects legs from chipping. Perforated back allows air to flow freely to help you stay cool. Included casters provide easy mobility.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB639Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB619Place on Order
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
