<
>
Boss Contemporary Executive Guest Chair In Caressoft Plus - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Cantilever Base - Black - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Cantilever |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Contemporary Executive Guest Chair In Caressoft Plus |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 23" |
| Country of Origin | China |
| Height | 39" |
| Features | Contemporary Style |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive guest chair features a stylish design to add a pop of modernism to any room or office. CaressoftPlus upholstery gives you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Sleek cantilever base keeps this chair modern to blend seamlessly into most rooms. Guest chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
