9 to 5 Seating Bella Fixed Arms Mobile Nesting Chair - Blue Seat Color - Thermoplastic Seat Material - Blue Back Color - Thermoplastic Back Material - Black, Powder Coated Frame Color - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Flippable |
| Product Name | Bella Fixed Arms Mobile Nesting Chair |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 26" |
| Height | 33" |
| Features | Mobility ~ Durable ~ Handle ~ Easy Clean ~ Hooded Caster |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
Product Information
| Brand | 9 to 5 Seating |
| Type | Chair |
Description
The multipurpose, mobile Bella Nesting Chair transforms any space into a dynamic environment to support the many ways people work. From flexible training areas, dedicated workstation spaces and the countless gathering opportunities in between, the Bella collection possesses an impressive design that delivers comfort and flexibility. Bella was designed for durability and quick transitions. Flip up seat for nesting and compact storage. Lagoon Blue seat and back with full support are molded from high-impact thermoplastic for extra durability. Smooth surface is aesthetically pleasing and easy to clean. Easy-to-locate pull handle offers easy-to-manage mobility. This four-leg chair with fixed arms stacks four high on floors and 10 high on a dolly (not included) for convenient storage. Seat measures 18" wide x 16" deep x 18" high. Back size is 19" wide x 17-1/2" high. Black frame features a durable powder-coat finish and 50mm hooded casters for easy mobility. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB639Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB619Place on Order
