- Classic traditional button tufted styling
- Elegant traditional mahogany finish on all wood components
- Hand applied brass nail head trim
- Upholstered in Oxblood vinyl
<
>
Boss Traditional Oxblood Vinyl Guest Chair with Mahogany Finish - Burgundy Seat Color - Vinyl Seat Material - Burgundy Back Color - Vinyl Back Material - Mahogany Frame Color - Four-legged Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 27" |
| Product Name | Traditional Oxblood Vinyl Guest Chair with Mahogany Finish |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24.7" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Traditional Style ~ Button Tufted ~ Nailhead Trim ~ Upholstered ~ Durable |
| Height | 35.5" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Traditional Executive Guest Chair is made with Caressoft Plus vinyl that is an ultra-soft, breathable upholstery. Material looks and feels like leather but is more durable and easy to clean. Strong, four-leg, mahogany base adds a pop of color and class to the chair. It sits at a fixed height and offers a weight capacity of 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT7014106Place on Order
-
Product Code: EUT7014105Place on Order
-
Product Code: EUT7014103Place on Order
-
Product Code: EUT7014102Place on Order
-
Product Code: EUT7014101Place on Order
-
Product Code: EUT7014077Place on Order
-
Product Code: EUT7014076Place on Order
-
Product Code: EUT7014075Place on Order
-
Product Code: EUT7014073Place on Order
-
Product Code: EUT7014071Place on Order
-
Product Code: EUT7014069Place on Order
-
Product Code: EUT7014010Place on Order
-
Product Code: EUT7014009Place on Order
-
Product Code: EUT7014008Place on Order
-
Product Code: EUT7014007Place on Order
-
Product Code: BOPB639Place on Order
-
Product Code: BOPB959BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB619Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
