- Sleek design.
- Upholstered in Black CaressoftPlus.
- 4 chrome legs.
<
>
Boss Granite Linen Guest Chair - Granite Seat Color - Linen Seat Material - Granite Back Color - Linen Back Material - Chrome Frame Color - Four-legged Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Granite Linen Guest Chair |
| Width | 22.5" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24.5" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Breathable ~ Comfortable |
| Height | 32" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
This guest chair features an exceptionally handsome design with fixed arms to provide a professional guest seating option for any office or room. Breathable, semi-open back in linen allows air to flow freely to help your guest stay cool. It also offers a strong, four-leg base to prevent it from wobbling. Guest chair is designed to support up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: HONNR6GMU10P71Place on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49GBUPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BONPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BLAPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BDOPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BCDPlace on Order
-
Product Code: NTF3461GTA49BBUPlace on Order
-
Product Code: LLR429561 Stock Available
-
Product Code: LLR30956164 Stock Available
-
Product Code: LLR3095384 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
