- Elegant design guest chair
- Upholstered in commercial grade linen
- NTR (No Tools Required) assembly
- Driftwood finish frame
<
>
Boss NTR (No Tools Required) Guest Chair - Slate Gray Seat Color - Slate Gray Back Color - Driftwood Frame Color - Four-legged Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | NTR (No Tools Required) Guest Chair |
| Width | 23" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Height | 34" |
| Features | Upholstered |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
NTR Guest Chair is the perfect seating solution for all your guests and visitors. Chair works well in any lobby, conference room, boardroom or office. Thick, padded back and seat cushions enhance comfort. Chair is made of commercial-grade, soft linen. Four-leg, driftwood base holds up to 275 lb. Arms are in a fixed position for a relaxed sitting experience. No tools are required to assemble the chair.
People who bought this also bought
-
Product Code: BOP9591AMBG500Place on Order
-
Product Code: BOP9591AMBGPlace on Order
-
Product Code: LLR2310088Place on Order
-
Product Code: LLR2310087Place on Order
-
Product Code: LLR2310086Place on Order
-
Product Code: LLR2310085Place on Order
-
Product Code: LLR2310084Place on Order
-
Product Code: LLR2310067Place on Order
-
Product Code: LLR2310066Place on Order
-
Lorell Mesh Back Stackable Guest Chair - Perfection Burgundy Seat Color - Black Frame Color - 1 EachProduct Code: LLR2310064Place on Order
-
Product Code: LLR2310063Place on Order
-
Product Code: LLR2310051Place on Order
-
Product Code: LLR2310050Place on Order
-
Product Code: LLR2310049Place on Order
-
Product Code: LLR2310048Place on Order
-
Product Code: LLR2310047Place on Order
-
Product Code: LLR2310046Place on Order
-
Product Code: LLR2310045Place on Order
-
Product Code: LLR2310044Place on Order
-
Product Code: LLR2310043Place on Order
-
Product Code: LLR2310042Place on Order
-
Product Code: LLR2310041Place on Order
-
Product Code: LLR2310035Place on Order
-
Product Code: LLR2310034Place on Order
-
Product Code: LLR2310033Place on Order
-
Product Code: LLR2310032Place on Order
-
Product Code: LLR2310031Place on Order
-
Product Code: KFI5600GYPlace on Order
-
Product Code: BOPB6909RCSPlace on Order
-
Product Code: LLR685621 Stock Available
-
Product Code: LLR685605 Stock Available
-
Product Code: BOPB9580BKBKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9570BKPlace on Order
-
Product Code: SKU-3005797Place on Order
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
